Zajímavosti

edward hopper

Slunce ve druhém podlaží (Wikimedia Commons)

V Díkůvzdání se opakovaně objevují odkazy na dílo amerického malíře Edwarda Hoppera (1882-1967). Jeho obrazy používá Marie při skupinových terapiích. Poprvé k tomu dojde v devatenácté kapitole (Pošahaná hra na obrazy). Dvacátá třetí kapitola se dokonce jmenuje podle Hopperova plátna – Slunce ve druhém podlaží.

S motivem tohoto obrazu pracoval také autor obálky Díkůvzdání Jindřich Janíček.

Tvorbu Edwarda Hoppera naleznete zde:

WikiArt

Edward Hopper inspiroval i filmaře. Jeho obraz The House By the Railroad z roku 1925 údajně zaujal natolik Alfreda Hitchcocka, že ho režisér přenesl na plátno a přeměnil jej na motel šíleného Normana Batese. Stalo se tak v jednom z jeho nejslavnějších thrillerů – filmu Psycho.

Za pozornost stojí také krátký snímek jiného slavného režiséra. Wim Wenders nedávno oživil fascinujícím způsobem tajemnou atmosféru Hopperových obrazů:

Two or Three Things I Know about Edward Hopper


kostel svatého linharta

foto RamseyCZE (Wikimedia Commons)

Důležitým místem pro román Díkůvzdání je kostel svatého Linharta. Je jedinečný. Nachází se na malém ostrově uprostřed Vodního díla Nové Mlýny a je to jediné, co zůstalo z „utopené“ obce Mušov.

V současnosti toto místo není běžně přístupné. Když by bylo možné kostel navštívit a ostrov byste chtěli obejít, trvalo by vám to pouhých pár minut. Ušli byste vzdálenost asi 650 metrů (ostrov je asi 200 metrů dlouhý a 140 metrů široký).

Kostel byl postaven v první třetině třináctého století. Kostely se často přestavovaly – nynější podobu kostela ovlivnily gotické a barokní prvky. Přesto je jeho část původní, tedy románská (jižní zeď lodi, její jihovýchodní nároží a část průčelí).

Kostel je bohužel ve špatném stavu a na jeho obnovu lze přispět. Více informací o veřejné sbírce zde:

Kostel svatého Linharta


Titěrný ostrov představoval kus půdy, která odolala potopě chystající se polknout svět.

Díkůvzdání, str. 530

dušičky

V dvacáté druhé kapitole (Zatím mi to nedává smysl) zaujme Marii během dušiček podobizna na hrobě mladé krásné dívky s netradičním jménem. Náhrobek pětadvacetileté Mary Kliemann (rozené Nowak), manželky úředníka z Vídně, opravdu existuje. Nachází se však v Rabštejnu nad Střelou.


android abrahama lincolna

V padesáté třetí kapitole (Jak získají moji DNA?) jede František rychlovlakem z Brna do Prahy a využije služeb elektronické knihovny. Zaujme ho kniha, v níž se objeví android Abrahama Lincolna. Název této knihy v Díkůvzdání nepadne. Jedná se o román Philipa K. Dicka Dokážeme vás stvořit (1972, We Can Build You).

Lincolnův android podnítí Františka k úvaze o virtuálních milencích třídy Luxury Lovers. Ti v Díkůvzdání mají „reálný“ předobraz – tvář a tělo skutečného muže (ať už žijícího či nebožtíka) .


Stačilo si představit Američanky středního a vyššího věku, jak se na večírku vzájemně trumfují, která z nich

svedla více prezidentů a která více nositelů Nobelových cen.

Díkůvzdání, str. 310